Paikallisuutiset
Keskipohjanmaan vaalikone on nyt auki – Näitä paikallisia asioita ehdokkailta on kysytty
Keskipohjanmaan vaalikone on avautunut yleisölle. Ehdokkailla on mahdollisuus vastata vaalikoneeseen perjantaihin 21.3. asti, joten vaalikone voi täydentyä uusilla vastauksilla viikon verran julkistamisesta.
Hilla Group ja Keskipohjanmaa tekevät kevään 2025 kunta- ja aluevaaleissa vaalikoneyhteistyötä Iltalehden kanssa.
Vaalikone sisältää yhteensä 30 väitettä, joista kymmenen liittyy arvoihin, kymmenen kuntavaaleihin ja kymmenen aluevaaleihin. Vaalikohtaisista kysymyksistä viisi on yleisiä ja viisi paikallisia, jotka on räätälöity erikseen jokaiselle kunnalle ja hyvinvointialueelle.
Keskipohjanmaa on ollut laatimassa vaalikoneeseen paikallisia kysymyksiä. Niitä ovat muun muassa:
Soiten palveluja on järkevää keskittää Kokkolaan, koska siellä on eniten asiakkaita.
On Soiten etu, että sen palveluja käytetään mahdollisimman paljon muiden hyvinvointialueiden puolelta Kalajokilaaksosta ja Pietarsaaren seudulta.
Paremmat liikuntapuitteet, kuten Urheilupuisto, ovat tärkein keino edistää lasten ja nuorten liikkumista.
Kokkolan kouluverkkoa voisi supistaa nykyisestä (27 perusopetuksen koulua) isommiksi kouluiksi.
Kysymykset ovat väitemuotoisia, ja vastausvaihtoehdot ovat skaalalla täysin eri mieltä, eri mieltä, neutraali, samaa mieltä ja täysin samaa mieltä.
Vaalikonetta voi käyttää kahdella tapaa. Voi itse vastata vaalikoneen väitteisiin, minkä jälkeen kone näyttää vastauksiin parhaiten sopivat ehdokkaat sekä kunta- että aluevaalissa.
Vaalikonetta voi käyttää myös, vaikka ei täytä sitä itse. Voit selata yksittäisten ehdokkaiden vastauksia tai verrata keskenään eri ehdokkaiden vastauksia. Vertailuun voi valita kerrallaan viisi ehdokasta.
Lisäksi vaalikoneessa voi verrata puolueiden sijoittumista arvokartalle. Kunkin puolueen sijainti on määritelty kartalle sen kaikkien ehdokkaiden vastausten perusteella.
Vaalikone on käytettävissä vaalipäivään asti.
Kunta- ja aluevaalit ovat huhtikuussa. Ennakkoäänestys on kotimaassa 2.–8.4. ja ulkomailla 2.–5.4.
Uudet kunnan- ja aluevaltuustot aloittavat työnsä kesäkuun alussa.
Vaalikoneeseen pääset tästä.