Pohde perustaa omia lastenkoteja, yksi tulossa Ylivieskaan – ”Omalla toiminnalla ei tehdä liiketoimintaa”
Toni Syrjälä puhuu lapsuutensa rauhattomista kotioloista niin suoraan, että jotkut paheksuvat – Nyt hän nousee Soiten valtuustoon
Soiten alueella tehtiin viime vuonna yli 60 lapsen kiireellistä sijoitusta ‒ ”Perheiden moninaiset haasteet näkyvät”
Naapuri ihmetteli kadonneen perheen tapaa elää jo vuosia ennen katoamista: ”Isä ei halunnut päästää viranomaisia sisälle”
Ensikoti Iidan lopettaminen on suuri pettymys, sanovat Kokkolan ensi- ja turvakoti ry:n johtohenkilöt – ”Vaikka tekee kaikkensa, sekään ei riitä”
Nuorisopsykiatrisen kuntoutukseen 15-paikkainen yksikkö Ylivieskaan — Soporte remontoi tiloja entiseen kyläkouluun
Lastensuojelu puuttui ison perheen tilanteeseen – Vanhempien mielestä heitä syrjittiin uskontonsa vuoksi
Avilta huomautus Pohteelle: Lapsiperheiden sosiaalityössä henkilöstövajausta ja liian suuria asiakasmääriä
Iäkäs henkilö kääntyi rollaattorilla päin seinää kuituyhtiö Lounean työmaan läheisyydessä – Lounea selvitti, oliko syy heidän toiminnassaan
Liikenneonnettomuuksien suma Pohjanmaalla – Kolme onnettomuutta lyhyessä ajassa: ”Ajakaa erittäin varovasti”
Kinkkuostoksilla näkyy nyt kaksi trendiä – ”Kuluttajat eivät enää halua pyöritellä isoja kimpaleita kotonaan”
Yöllistä soittelua ja kikkeliviestejä, kotiovea pommitettu mädillä banaaneilla – Kysyimme Sievistä, ketkä ovat opettajan kiusaamisen takana
Joulun alla on sydänlääkäri Mikko Halkosaaren viimeinen vastaanottopäivä Kokkolassa – Mitä kohta 80-vuotias aikoo seuraavaksi?
Joulukauppa lähti yskien liikkeelle, yhden tuotteen menekki yllätti: "Ehkä pimeänä ja lumettomana aikana niiden merkitys korostuu"
Ylivieskasta lähtee kiukaita ulkomaille asti – Toimitusjohtaja antaa vinkkinsä kiukaan valintaan ja huoltoon