Paikallisuutiset

Kokoomus ja perussuomalaiset kertovat ministerinsä tänään, kd:n Sari Essayah maatalousministeriksi

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kokoomuksen ja perussuomalaisten osallistuminen hallitukseen on tarkoitus vahvistaa tänään puolue-elimien kokouksissa. Tämän jälkeen kerrotaan myös puolueiden ministerivalinnoista.

Hallitusneuvotteluissa on jo sovittu siitä, mitkä ministerisalkut kumpaisellekin puolueelle kuuluvat. Kokoomukselle ministeripaikkoja jaettiin kahdeksan, perussuomalaisille seitsemän.

Ministerijaon ennakkospekulaatioissa ei ole vilissyt paikallisia nimiä Keskipohjanmaan levikkialueelta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kristillisdemokraatit päätti hallitukseen menosta jo eilen. Samalla puolue vahvisti, että puheenjohtaja Sari Essayahista tulee maa- ja metsätalousministeri.

Sari Essayah on uusi maa- ja metsätalousministeri. Kuva: Markku Jokela

Kristillisdemokraateille tulee myös kahden vuoden mittainen liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerin pesti, josta päätetään myöhemmin. Salkkua hoitaa hallituskauden aluksi RKP.

RKP päätti hallitukseen osallistumisesta perjantaina. Ministerivalinnat tehdään vasta huomenna maanantaina.

Kokoomuksen ministerit ovat pääministeri, kunta- ja alueministeri, ulkoministeri, sosiaaliturvaministeri, puolustusministeri, työministeri, kulttuuri- ja tiedeministeri sekä ilmasto- ja ympäristöministeri.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Perussuomalaiset saivat valtiovarainministerin, ulkomaankauppa- ja kehitysministerin, sosiaali- ja terveysministerin, elinkeinoministerin, oikeusministerin, sisäministerin sekä liikenne- ja viestintäministerin paikat.

Lisää aiheesta

Kommentoi  (0) Ilmoita asiavirheestä