Kotimaa

Anne Saunamäen kotona on paljon itse tehtyjä keramiikkatöitä. Hän kuuluu yhdistykseen, jolla on tilat harrastusta varten. Hän myös opettaa keramiikan tekoa. Kuva: Timo Varila

Osa harrastajista on joutunut jäämään pois suosituilta keramiikkakursseilta – Näin voit tehdä keramiikkaa kotona tai yhteistiloissa

Kun Laura Puhakka ei mahtunut enää kursseille, hän osti kotiinsa oman keramiikkauunin. Anne Saunamäen aktiivisen harrastamisen on mahdollistanut Keratiimi-yhdistys, jonka jäsenet rahoittavat harrastusta yhdessä. Keramiikkakurssit ja itse tehty keramiikka ovat myös hyviä joululahjoja.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Anne Saunamäki asettelee savea työpöydän alustalla olevan tukikepin ympärille. Kolmen tunnin aikana savipalasta muodostuu ihmishahmo.

Kuvanveistokurssilla mallina toimii tällä kertaa polkupyörän päällä istuva mieshenkilö.

– Hahmoa työstetään sivu kerrallaan, sillä malli vaihtaa asentoa aina muutaman m

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä