Paikallisuutiset

Pelipoliisihanke jatkuu osin EU-rahalla – Kokeilu oli menestys: "Kun poliisi on läsnä, vihapuhe tai kiusaaminen ei ole"

Pelitapahtumien ohelle on tuotu myös Pelipoliisin ”Kahvitauot”, jossa agendana on jutustella nuorten kanssa heitä askarruttavista aiheista. Striimeillä näkyy kaksi poliisia, Pasi Puumala (vas.) ja Pyry Luomala. Kuva: Ruutukaappaus

Keväällä 2023 alkaneen pelipoliisihankkeen tulokset puhuivat puolestaan, ja hanke sai kolmen vuoden EU-rahoituksen. Ensi vuoden teemoissa painotetaan erityisesti vihapuhetta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kun Pohjanmaan poliisi ja Ankkuri-tiimi aloittivat pelipoliisihankkeen, oli ensimmäisenä tarkoitus vastata yhteen kysymykseen: tulisiko poliisin olla läsnä nuorten pelialustoilla?Vuoden mittainen pilottihanke kirkasti vastauksen yhteen sanaan, kertoo Pohjanmaan poliisin Jukka Kero.

– Hankkeen tuloste

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä